90 Lat Świtu – Razem tworzymy historię nowodworskiego sportu

Drodzy Kibice, Sympatycy i Przyjaciele!

2025 jest dla nas szczególnym rokiem – rokiem jubileuszowym, w którym obchodzimy 90 urodziny naszego klubu.

Świt to piłka nożna, piłka siatkowa, kajakarstwo, tenis stołowy, hokej, podnoszenie ciężarów, a od niedawna także pływanie, cheerleading, szermierka i koszykówka. Na przestrzeni lat, to setki osób zaangażowanych w życie klubu, to tysiące historii i wspomnień.

Jeżeli chcecie się podzielić z nami tymi wspomnieniami i zdjęciami sprzed lat, przesyłajcie do nas.

Chcemy, aby ten jubileuszowy rok, był świętem nowodworskiego sportu, którego nasz klub był w Nowym Dworze Mazowieckim prekursorem.

Chcemy, abyśmy my – mieszkańcy, kluby sportowe, stowarzyszenia, czynnie uczestniczyli w tych obchodach, dlatego wszelkie imprezy i wydarzenia, które planujemy w związku z 90-leciem, będą kierowane do Was i dla Was. O szczegółach powiemy już niedługo!

 

A jak to wszystko się zaczęło?

„Z ustaleniem dokładnej daty powstania klubu były duże trudności, ponieważ nieliczni jego współzałożyciele i pierwsi członkowie nie byli jednomyślni co do tego istotnego. Po wielu rozmowach z działaczami z tamtego okresu: Antonim Kruszewskim, Janem Miklewiczem, Marianem Ostrowskim, Władysławem Kagorowskim i Władysławem Domańskim jednoznacznie udało się ustalić, że Klub Sportowy Świt powstał w 1933 roku, a jego założycielem i pierwszym prezesem był mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego inż. Włodzimierz Mierenkow.

 Z uwagi na brak własnego boiska, drużyna piłki nożnej przystąpiła do rozgrywek mistrzowskich dopiero w 1935 roku i właśnie ten rok uznano za powstanie klubu i rozpoczęcie działalności sportowej.

Te fakty poprzedziły liczne okoliczności, których nie sposób pominąć dla pełnego obrazu powstania klubu. Na początku lat trzydziestych utworzyła się grupa młodych zapaleńców, która na pobliskich łąkach i w miejscach dostępnych grała „na dziko” w piłkę nożną, rozgrywając mecze w ramach tej grupy. W pewnym okresie grupą tą zainteresował się wielki entuzjasta i miłośnik sportu, a w szczególności piłki nożnej inż. Włodzimierz Mierenkow, który wspólnie z Tadeuszem Koskowskim – nauczycielem Szkoły Powszechnej nr 1 w Nowym Dworze załatwił, że grupa młodych zapaleńców, czyli zalążek drużyny Świtu przyjęło pod opiekę Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które natychmiast użyczyło jedno ze swoich pomieszczeń na poddaszu. Tu umieszczono do dyspozycji młodych piłkarzy stół do gry w tenisa stołowego i w pomieszczeniu tym organizowane były zebrania i spotkania towarzyskie.

Na jednym z tych zbiorowych spotkań powstała myśl założenia konkurencyjnego dla już istniejących klubów „prawdziwego” klubu sportowego o nazwie „Świt”, a dlaczego właśnie „Świt” nikt ze starych działaczy nie wiedział. Przypuszczać należy, że nazwę powstającego klubu kojarzono z nastaniem świtu po nocy, ale czy tak było tego nikt nie wie.

Prawdziwy motor poczynań tej grupy młodych ludzi – inż. Włodzimierz Mierenkow opracował statut przyszłego klubu, w którym miedzy innymi postanowiono, że będzie się nazywał „Świt”, a barwami klubowymi będą kolory zielony i biały.”

 

Fragment artykułu, który ukazał się z Gońcu Lokalnym w ramach cyklu artykułów „Wielka miłość do klubu małego…Kocham ten klub, nie pytaj dlaczego… Wielka Historia Miejskiego Klubu Sportowego „Świt” Nowy Dwór Mazowiecki”, które ukazywały się w tygodniku w latach 2013-2014

Autorzy: Tadeusz Affek, Adam Szabłowski

 

Adam Szabłowski

fot. archiwum prywatne rodziny Tadeusza Affka

(I drużyna Świtu sezon 1937/1938)